Govornici

Prva sesija

Paul Thompson
Direktor Europske federacije za računovođe i revizore za srednja i mala preduzeća (EFAA) 
 
Paul Thompson je konsultant za osmišljavanje i razvoj računovodstvene profesije uopšte. Ekspert  za praktičnu primjenu Međunarodnih računovodstvenih standarda, kreiranje računovodstvenih politika i propisa, promovisanja, zagovaranje i obrazovanje u oblasti računovodstva. Ima izražene vještine vezano za izgradnju računovodstvenih kapaciteta, u kreiranju računovodstvenih firmi i u profesionalnim računovodstvenim organizacijama (PAO) kod rješavanje izazova i mogućnosti u računovodstvenoj profesiji.
 
Dvanest godina učestvuje u radu Međunarodnog udruženja  računovođa (IFAC -International Federation of Accountant), a na posljednjoj dužnosti kao direktor GAS-a (Global Accounting Support - Organizacije za globalnu podršku  profesionalnim računovođama)  u nadgledanju globalnog prenošenja znanja, istraživanja i aktivnosti koje podržavaju profesionalne računovođe u obavljanju njihovih poslova u malim i srednjim subjektima. Izdao je brojne publikacije na temu korporativnog upravljanja i konsolidovanog izvještavanja, te o praksi i budućnosti računovodstvene profesije.
Richard Parlour
Direktor FMLI
 
Richard Parlour je osnivač niša firmi koje se fokusiraju na finansijska tržišta uz razvijanje multidisciplinarnih  timova za proizvodnju rješenja koja će firmama povećati profit, a ne samo dati izoliran pravni savjet. Aktivno učestvuje  u regulisanju propisa kada je riječ o usklađenosti propisa, novim proizvodima i uslugama, crowdfundingu (finansiranje od strane velikog broja ljudi), kriptovalutama, Brexitu, MiFID -u, pranju novca, korupciji, prijevarama, kibernetičkom kriminalu, finansijskom kriminalu, sudskim vještacima i korporativnom upravljanju. Bavi se uvođenjem novih brzih tehnika učenja na finansijskim tržištima, kako bi obuka bila zanimljiva i efikasna.
 
Radi za investicione banke, brokere derivata i vrijednosnih papira, berze, za menadžere koji se bave investicijama, IT kompanije, institucije koje se bave plaćanjem, izdavaoce kreditnih kartica, vodeće korporacije, vlade, regulatore i advokatske kuće. Asistira kod vodećih primjera koji su bili preokret u usklađivanju propisa UK/USA. Vodio je vodeće projekte revitalizacije finansijskih tržišta na nivou države. Savjetnik je raznih finansijskih institucija koje su bile u problemima u vezi sa regulatornim oporavkom, transformacijom i rastom. Pomagao je raznim „start up“ finansijskim institucijama. Kao vještak-svjedok je učestvovao u spašavanju banke od zatvaranja u vodećem slučaju prevare, gdje su sve optužbe vezane za porez odbačene.
 
Zahvaljujući  kapacitetu i sposobnostima aktivan je u 140 jurisdikcija. Razvio je vodeći model usklađenosti. Imenovan je od strane UK kao ekspert na EU projektu protiv korupcije. Učestvovao je na riješavanju slučajeva špijunaže na finansijskim tržištima i sudskim sporovima za više advokatskih firmi. Vrlo je međunarodno orijentisan, inovativan, donosi nove metodologije i solucije u cilju povećanja profitabilnosti. Predsjedavajući je Odbora za unutrašnje poslove FSB-a, koji se fokusira na kibernetički kriminal, prijevare, poslovni kriminal, zaštitu podataka, pristup pravdi i zaštiti preduzeća, razvijajući politike u cijeloj vladi i KPI-jevima. Imenovan je u Savjetodavno vijeće UK Sichuan Business Association 2016. i u odbor IASME -a (cyber otpornost) 2017.
 
Takođe, radi na izazovima u bankarstvu vezano za kripto valute, crowdfundingu i projektima na implementaciji ključnih novih zakona, integriranih u sistem odvraćanja od finansijskog kriminala i učešća vještaka eksperata.
Eric Mantelaers, Ph.D.
Rukovodilac PPD-a i revizorski partner, istraživač i predavač
 
Tridesetogodišnja karijera Erica Mantelaersa može se okarakterizirati sa tri koncepta: disciplina, kontrola, praksa i kvalitet. Kao rukovodilac Odjela za tehničke usluge (IT) Eric Mantelaers je odgovoran za kvalitetu i profesionalnu IT tehnologiju unutar RSM -a. Kao viši revizorski partner takođe radi kao eksterni revizor na više slučajeva koji su uglavnom vezani za sektor transporta i logistike.
 
Njegova sklonost IT tehnologiji čvrsto je povezana sa brojnim institutima u kojim je sticao znanje i to kurs računovodstva na Maastricht Univerzitetu, Istraživačka grupa „Optimiziranje poslovnih znanstvenih procesa“ ili doktorski program na Open Universiteit. Na ovom posljednjem institutu Eric radi na doktorskom projektu „Automatizacija revizora“ u kojem se uglavnom fokusira na Blockchain, Fintech, procjenu redovnog poslovanja, stalnu reviziju i kvalitet revizije.
 
Uvjeren da će računovođa budućnosti morati posjedovati IT znanje u velikoj mjeri, posljednjih je godina je uložio u obuku za CISA (IT revizor) i C | CISO (službenik sigurnosti).

Druga sesija

Prof. dr. Ševala Isaković-Kaplan, Vanredna profesorica
Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu
 
Isaković-Kaplan dr Ševala je rođena 1979.godine u Mostaru. Na Fakultetu za poslovni menadžment Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, smjer Finansijsko-računovodstveni, diplomirala je 2002.godine, a na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, smjer Računovodstvo i revizija, magistrirala je 2010.godine. Doktorsku disertaciju na temu „Forenzično računovodstvo u funkciji sprječavanja i otkrivanja prevara u finansijskim izvještajima“, odbranila je 2013.godine, na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, i time stekla naučni stepen Doktora ekonomskih nauka.
Isaković-Kaplan dr Ševala je vanredni profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i izvodi nastavu iz više predmeta iz oblasti računovodstva i revizije, te obavlja dužnost zamjenika rukovodioca Katedre za računovodstvo i reviziju. Autor je udžbenika „Forenzično računovodstvo“, koautor pet univerzitetskih udžbenika iz oblasti računovodstva i revizije, te autor/koautor više od 30 naučnih i stručnih radova u časopisima i zbornicima radova u zemlji i inostranstvu, u kojima obrađuje niz relevantnih pitanja iz oblasti računovodstva i revizije, dajući time doprinos razvoju računovodstveno-revizorske nauke i profesije u BiH. 
 
Isaković-Kaplan dr Ševala posjeduje profesionalna zvanja: certificirani računovođa i  ovlašteni revizor. Kontinuirano je angažovana u svim nastavnim aktivnostima na polju sticanja zvanja iz računovodstveno-revizorske profesije, te kao predavač na više radionica/interaktivnih seminara na temu računovodstvenih prevara – detekcije rizičnih prevarnih područja u finansijskim izvještajima privrednih društava u BiH sa ciljem podizanja svjesti računovođa i revizora o načinima otkrivanja prevara i njihovom sprječavanju, kao i predstavljanju uloge i značaja forenzičnog računovođe u računovodstvenoj profesiji i društvu, generalno.
Prof. dr. Marijana Bartulović, Izvanredna profesorica
Odjel za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu

Izv. prof. dr. sc. Marijana Bartulović zaposlena je na Sveučilišnom odjelu za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu. Nositeljica je kolegija: „Interna kontrola i revizija“, „Forenzično računovodstvo I“ „Forenzično računovodstvo II“ i „Korporativne prijevare: sprječavanje i otkrivanje“. Sunositeljica je kolegija „Financijsko restrukturiranje i sanacija poslovnih subjekata“ i „Financijsko-računovodstveno vještačenje“. Osim toga, sudjeluje u izvođenju nastave iz kolegija „Korporacijsko izvještavanje“. 
Na Sveučilišnom odjelu za forenzične znanosti je trenutačno zamjenica pročelnika i voditeljica modula „Financijsko-računovodstvena forenzika“. Koautorica je knjige „Revizija-mehanizam nadzora i povjerenja“ te je objavila više od 40 znanstvenih i stručnih radova. Kao članica stručne radne skupine sudjelovala je u izradi standarda zanimanja „financijsko-računovodstveni forenzičar“ te standarda kvalifikacije „magistar/magistra financijsko-računovodstvene forenzike“.
Prof. dr. Metka Tekavčić, Redovna profesorica
Dekanesa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Ljubljani
 
 
Profesorica Metka Tekavčić je imenovana za dekanesu Ekonomskog fakulteta, Univerziteta u Ljubljani, (FELU) 2013. godine.  Od 2001. do 2007. godine, profesorica Tekavčić je bila na poziciji prodekanese na FELU. Od 1999. do 2001. godine također je bila na čelu akademske jedinice za menadžment i organizaciju. Njen interes za istraživanje leži na polju upravljanja troškovima i učincima, kao i u neprofitnom i naročito obrazovnom upravljanju.  Profesorica Tekavčić je bila učesnica mnogih međunarodnih konferencija, gdje je izlagala radove iz svojih stručnih oblasti. Objavila je nekoliko znanstvenih članaka u slovenačkim, europskim i američkim časopisima s istorazinskim ocjenjivanjem. Član je redakcija nekoliko istaknutih časopisa iz njenog polja istraživanja. Profesorica Tekavčić je predsjednica FELU senata i Rukovodilac Instituta za menadžment i organizaciju. 2014. godine je dobila nagradu Artemida za Žensku izvrsnost u menadžmentu.  
 
Od 1992. do 2013. godine je bila članica Gradskog vijeća grada Ljubljane, Slovenija.  Već dugo je članica nadzornih odbora mnogih važnih slovenačkih kompanija i drugih institucija. 2016. godine, dekanesa Tekavčić je postavljena za članicu EQUIS akreditacijskog odbora koji vodi Europska fondacija za razvoj upravljanja (EFMD), vodeća međunarodna mreža za razvoj upravljanja. Od 2017. godine, profesorica Tekavčić također je članica AACSB International – Asocijacije za unaprjeđenje visokoškolskig ustanova i poslovanja (AACSB), Inicijalnog akreditacijskog komiteta i članica Europskog savjetodavnog vijeća (EAC). Uz to je i prodekanesa Challenge: Future, globalnog think tanka za omladinu
Dr. sc. Sandra Damijan
Dr.sc. Sandra Damijan je predsjednica ACFE (Association of Certified Fraud Examiners) Chapter Slovenija, i članica savjetodavnog odbora u ACFE. Prije toga obnašala je dužnost zamjenice ACFE Odbora za edukaciju i bila je urednik kolumne (FraudEDge). Također je jedan od autora Slovenskog Corporate Integrity Guidelines.
 
Radila je u privatnom i javnom sektoru u velikim multinacionalnim tvrtkama, koje su se bavile forenzičkim uslugama, istragama prijevara i konzultantskim uslugama u analizi rizika i compliance pitanjima. Prije toga je radila u Vijeću za Prevenciju korupcije od 2005 godine, gdje je obavljala dužnosti pomoćnice Head of the Sector for Integrity i bila je zadužena za prijave povezane s korupcijom, aktivnosti vezane za prevenciju korupcije, razvoj smjernica korporativnog planiranja I razvoj anti-korupcijski compliance programa za javni I privatni sector. Posjeduje ogromno iskustvo iz različitih zemalja na poslovima forenzike i konzultatntskih usluga kao CEE i CIS.
 
Radi kao profesor i znanstvenik na fakultetu Ekonomije i Managementa Sveučilišta u Ljubljani na područjima korupcije, fraud istraga, forenzičnog knjigovodstva, korporativnog upravljanja i compliance. Doktorirala je na Financijskom managmentu na Ekonomskom Fakultetu, Sveučilišta u Ljubljani.
Branko Ž. Ljutić, Redovni profesor
Principal-Odgovorni partner. Revizija i uvjeravanje. Savjetodavne usluge o riziku.
 
Ovlašćeni revizor (Crna Gora, Srbija), sertifikovani je računovođa (ISRCG; SRRS), doktor nauka, magistar nauka (monetarna ekonomija i bankarstvo), diplomirani ekonomista (smer: finansije i računovodstvo). Sve sa odlikom.  
 
Redovni profesor finansija – Univerzitet u Beogradu (od 2003), predmeti na redovnim studijama: Osnovi finansija (monetarne, fiskalne, bankarstvo) i poslovne finansije, Revizija i kontrola, Bankarsko i berzansko poslovanje; magistarske studije: Procena vrednosti preduzeća, Finansijski menadžment, Bankarsko i berzansko poslovanje i pravo, mentor doktorskih, magistarskih, master teza i diplomskih radova. Redovni profesor marketinga i menadžmenta – Univerzitet Džon Nezbit, Beograd (od 2008). Predmeti na redovnim studijama: Agrobiznis menadžment, Agrobiznis marketing, Upravljanje projektima u agrobiznisu. Profesor na master studijama: Međunarodno finansijsko izveštavanje; Agrobiznis menadžment i marketing, Menadžment projekata u agrobiznisu, na doktorskim studijama: održivi razvoj. Mentor doktoranata, magistranata i master radova. Redovni profesor – Univerzitet privredna akademija, Novi Sad (od 2011), predmeti: Finansijsko računovodstvo, Upravljačko računovodstvo, Revizija, Menadžment korporativnog rizika-master, Računovodstvo i revizija-doktorske studije. Gostujući profesor sudskog računovodstva, Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta, Zagreb, Hrvatska, MBA Studij (od 2007). Redovni profesor računovodstva i revizije na MBA studijama, Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta (2021-).
 
Prethodno profesionalno angažovanje i saradnja u oblasti revizije: Confida-Finodit, Beograd, Srbija; Direktor i partner: International Consulting Center Accounting, Auditing and Tax – ICCAT, Belgrade, Serbia. Richard and Partners, Podgorica, Crna Gora. Učestvovao u kreiranju većeg broja zakona u oblasti finansija, bankarstva, berzi i računovodstva i revizije u Jugoslaviji i u Srbiji. Pisac većeg broja knjiga i radova, kao i organizator programa obuka (revizija, računovodstvo, menadžment). Instruktor ISRCG za  oblast računovodstva i revizije, Međunarodni i regionalni instruktor za finansijsko izvještavanja i  reviziju, Centar za reformu finansijskog izvještavanja, Svetska banka, Beč, CFRR (od 2016). Član Grupe eksperata Evropske federacije računovođa i revizora MPS za digitalizaciju profesije – EFAA, član Odbora za kvalitet usluga uveravanja EFAA (2017-). Intenzivno uključen u međunarodnu saradnju na različitim nivoima sa posebnim fokusom na region Zapadnog Balkana i Jugoistočne Evrope. U oblasti revizije objavio seriju udžbenika počev od 2000. Naučni i stručni prevodilac. Urednik naučnih izdanja u Izdavačkoj u konsalting kući Mate, Beograd, (2005-2014). Urednik naučnih i profesionalnih izdanja iz oblasti društvenih nauka-ekonomija i menadžment, izdavačka-konsalting kuća iLearn, Beograd (od 2016). Naučni prevodilac (univerzitetski udžbenici iz SAD, Međunarodni računovodstveni standardi, i sl.).
 
Bio je član i jedan od pokretače Prve ispitne komisije za polaganja jedinstvenog revizorskog ispita, Savezno ministarstvo finansija Republike Jugoslavije. Bio je član redakcija naučnih časopisa: Ekonomika poljoprivrede, Beograd; Novac celog sveta, Beograd, Pravo i privreda, Beograd. Eksterni je naučni recenzent časopisa Finansije, Beograd; član redakcije naučnog časopisa Računovodstvo i revizija, ISRCG, član redakcije naučnog časopisa Pravno-ekonomski pogledi, društvo za pravo i ekonomiju, Beograd, član redakcije naučnog časopisa Revizor, Srbija.