Profesor Ekonomskog fakulteta dr. Zlatko Lagumdžija na panelu o Međunarodnom sporazumu o vještačkoj inteligenciji

Svjetsko udruženje za vještačku inteligenciju (Artificial Inteligence World Society – AIWS) u saradnji sa Boston Global  Forumom publikovalo je izvještaj pod nazivom „Svjetski lideri i vodeći naučnici na prvom panelu o Međunarodnom sporazumu o vještačkoj inteligenciji“.

Nakon usvajanja „Novog društvenog ugovora u doba vještačke inteligencije“ (New Social Contract in the Age of Artificial Inteligence), Svjetsko udruženje za vještačku inteligenciju (AIWS) sa partnerima je počelo sa serijom međunarodnih konferencija i aktivnosti na formulisanju Međunarodnog sporazuma o vještačkoj inteligenciji i uspostavi Svjetskog Saveza za digitalno upravljanje pod okriljem Ujedinjenih Nacija.

Predsjednik Boston Global Foruma, Guverner Michael Dukakis, otvorio je prvi panel posvećen Međunarodnom sporazumu o vještačkoj inteligenciji na kojem su imali izlaganja i mentori AIWS i koautori „Novog društvenog ugovora o vještačkoj inteligenciji“ dr. Zlatko Lagumdžija, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, dr. Varira Vike Freiberga, predsjednica Nizami Ganjavi medjunarodnog centra (NGIC) i bivša predsjednica Latvije,   Yasuhide Nakayama, državni ministar odbrane Japana i dr. Nazli Choucri, profesorica Massacusets Institute of Technology (MIT) i direktorica Globalnog sistema za samoodrživi razvoj (GSSD).   

Na prvom AIWS panelu prof. dr. Zlatko Lagumdžija, kao jedan od koautora „Novog društvenog ugovora u doba vještačke inteligencije“, član Upravnog odbora AIWS i tima za Međunarodni sporazum o vještačkoj inteligenciji, govorio je o razlozima za ubrzanje uspostave multilateralnih struktura, njihovoj misiji i strukturi potrebnoj za  realizaciju i monitoring u ovoj oblasti.  

Njegovo izlaganje je bilo fokusirano na vještačku inteligenciju, zasnovanu na ljudskim pravima, ciljevima i univerzalnim vrijednostima,  koja zahtjeva saradnju svih aktera i globalne upravljačke mehanizme o kojima se može puno naučiti koristeći istorijske lekcije o razvoju atomske energije. Jedan od zaključaka je bio da Ajzenhauerovo liderstvo, prije više od šest decenija u uspostavi UN agencije za atomsku energiju, treba biti uzor za formiranje inkluzivne međunarodne organizacije za vještačku inteligenciju, zasnovane na uključivanju svih relevantnih aktera (multistakeholder pristup).

Više informacija može se pronaći na linkovima OVDJE i OVDJE.

Ured za odnose s javnošću