MatchMe: Project Management

Dana 11. januara 2024. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, u velikoj sali e-Net centra, održana je druga MatchMe radionica posvećena temi projektnog menadžmenta organizovana od strane Centra za razvoj karijere studenata EFSA.

Cilj ove radionice bio je ukazati studentima na značajnu ulogu projektnog menadžmenta u postizanju uspjeha i efikasnosti u organizacijama, te približiti dijelove procesa kao što su planiranje, vođenje i kontrola resursa kako bi se postigli specifični ciljevi projekta.

Radionicu je otvorila prof. dr. Amila Pilav-Velić, prodekanica za naučno-istraživački rad i projekte Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, ističući značaj i važnost projektnog menadžmenta. U ovom obraćanju učesnici su mogli čuti više o značaju MatchMe radionica i sličnih projekata organizaovanih od strane Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, koji studentima pružaju priliku da razumiju primjenu ekonomskog znanja u različitim sektorima. Također, prodekanica je istakla značaj projekata koji se provode na fakultetu u kontekstu društvene odgovornosti i ekonomskog napretka, i sve većeg uključivanja studenata u ove aktivnosti u toku samog školovanja na EFSA.

Učesnici radionice Anela Kadić Abaz, MA – specijalistkinja za razvojnu pomoć, USAID Bosnia and Herzegovina i Jasmin Ahmetbašić, MA – program menadžer, Authority Partners Sarajevo Technology Center održali su uvodne prezentacije sa ciljem upoznavanja studenata sa mogućnostima zaposlenja u oblasti projektnog menadžmenta. Kroz kratke prezentacije o svojim karijernim putevima učesnici su se predstavili studentima, te objasnili zašto i na koji način su oni odabrali da se bave baš ovom profesijom. Posebno su istakli značaj vještina koje projektni menadžeri trebaju da posjeduju, njihove odgovornosti i vrste poslova kojima se bave. Tokom prezentacija studenti su imali priliku da kroz iskustva učesnika saznaju o važnosti projektnog menadžmenta u organizaciji, kao i da čuju veoma korisne savjete koje mogu već sada primjeniti kako bi započeli svoju karijeru u tom sektoru. Skrenuli su pažnju da je volontiranje studenata u različitim organizacijama ključno za stvaranje prilika u realnom sektoru, a pogotovo u nevladinim organizacijama.

Kroz panel diskusiju na temu "Projektni menadžment kroz prizmu sektorske raznolikosti: Iskustva iz NGO i IT sektora", učesnici radionice zajedno sa rukovodiocem Centra za razvoj karijere studenata, dr. sc. Anesom Hrnjićem, i eksperticom za razvoj karijere studenata, Lejlom Dedović, MA, istakli su ključne vještine, izazove i strategije upravljanja timovima, pružili uvid u pozicije monitoring-a i evaluacije projekata, te predstavili softverske alate koji se koriste u sektoru. Na kraju radionice održana je i Q&A sesija koja je omogućila studentima da dobiju priliku da postave dodatna pitanja učesnicima, kao što su kako doći do juniorske pozicije, koje vještine su potrebne za rad projektnog menadžera, te kako se projektni menadžer prilagođava stalnim promjenama u tehnologiji.

Učesnici radionice su otkrili raznovrsnu primjenu projektnog menadžmenta u raznim sektorima, prepoznavši univerzalne vještine poput rješavanja problema, postizanja ciljeva, timskog rada i stalnog učenja, te brzine prilagodbe različitim poslovnim situacijama kao ključne za uspjeh u projektnom menadžmentu neovisno od sektora. Projektni menadžment je izuzetno atraktivna profesija za studente zbog globalnog dosega, certifikata koji jamče izloženost multinacionalnim kompanijama i mogućnosti rada na međunarodnom tržištu.

Upravljanje projektima u različitim kontekstima zahtijeva specifične vještine, čineći ekspertizu projektnog menadžera ključnom za uspjeh u dinamičnom poslovnom okruženju. Ovo je ne samo izazov, već i posebna prilika za studente spremne za kontinuirani profesionalni rast u ovom dinamičnom sektoru.

U galeriji prenosimo dio atmosfere sa radionice „MatchMe: Project Management".